Periimplantitis

Periimplantitis

İmplant çevresinde sert ve yumuşak dokuları etkileyen, kemik yıkımına neden olan bir hastalıktır.

Belitrileri diş eti kanaması, diş eti iltihaplanması,ve pü akıntısı gibi semptomlardır. Peri İmplantitis tedavisinde; Lazer uygulamaları, küretaj, özel ajanlarla yüzey dezenfeksiyonu ve fototerapi gibi yöntemler vardır.
Mukozit; bir implant çevresindeki yumuşak dokularda iltihaplanma ve ülserasyon anlamına gelir ve periodontal patojenlere karşı geri dönüşlü bir konakçı tepkisidir.
Peri-implantitis; bir diş implantı çevreleyen yumuşak ve sert dokuları etkileyen yıkıcı inflamatuar süreç, daha şiddetli ve kemik kaybı yol açar. Çeşitli konsensüs konferanslarında tartışıldığı gibi hastalıkların tipik belirtileri ve semptomları, olarak açıklanabilir.
Mukozit Taramada kanama - Kızarıklık ve yumuşak dokunun şişmesi - Destekleyici kemik kaybı yok
Peri-implantitis Krater benzeri kemik defekti - Taramada kanama ve / veya destek - İmplant hareketliliği yok - 4 mm'lik peri-implant derinliği problaması
Peri-implantitin güvenilir bir tanısı, yukarıda listelenen tüm işaret ve semptomların aynı anda var olmasını gerektirir. Tanı için tek başına tek bir özellik yeterli değildir.

Diş eti kanaması, diş eti iltihaplanması ve pü akıntısı gibi semptomları mevcuttur

Tedavi öncesinde diş etlerinde bulunan bir hastalık, implant üzerine takılan protezin özelliği, implantın uygulanmasından sonra sigara ve alkol tüketmeye devam edilmesi, ağız içi hijyen durumuna özen gösterilmemesi gibi durumlar bu hastalığı tetikler. Hastalık geç fark edilir ya da tedavi edilmez ise, implantın kaybı, diş kaybı ve kemik erimesi gibi önemli sonuçlara maruz kalınabilir.
Kötü oral hijyen, sigara kullanımı, periodontal hastalıklar, hatalı cerrahi ve protez uygulamaları ve diyabet gibi hastalıklar implantların ömrünü kısaltabilmektedir. Tedavide asıl amaç patolojik bakterilerin ortamdan uzaklaştırılarak implant yüzeyinin temizlenmesinin sağlanmasıdır. Peri İmplantitis tedavisinde; Lazer uygulamaları, küretaj, özel ajanlarla yüzey dezenfeksiyonu ve fototerapi gibi yöntemler vardır. Bu işlemler tek tek veya kombine olarak uygulanabilir.

Periimplantitis Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Periimplant hastalıklarının risk faktörleri nelerdir.?
İmplant yüzeyinin yapısı, periodontitis geçmişi, önem verilmeyen ağız hijyeni , sigara ve alkol tüketimi, diyabet ve genetik özellikler potansiyel risk faktörleridir.
Erken aşamada tespit edildiğinde tedavisi mümkün mü?
Elbette mümkündür. Bakteri birikimi ileri seviyeye ulaşmadan tedavi edilmelidir. Aksi taktirde yumuşak doku enflamasyonunun yanı sıra implant çevresinde kemik kaybı görülür ve geri dönüşü çok zordur.

Bize Ulaşmak İçin Tercihinizi Yapabilirsiniz.

    × Nasıl Yardımcı Olabilirim?